OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Ochorenia štítnej žľazy

Ochorenia štítnej žľazy

        Štítna žľaza, ktorá je zodpovedná za riadenie celého organizmu vykonáva svoju funkciu za pomoci hormónu štítnej žľazy. Tento hormón sa tvorí z organického jódu premenou z anorganickej formy jódu. To sa deje zložitými enzymatickými procesmi v štítnej žľaze. Hormón štítnej žľazy je dôležitý pre správne fungovanie každej bunky v našom organizme. Dá sa to prirovnať k triede plnej žiakov, v ktorej je prítomný učiteľ (hormón štítnej žľazy). Ak učiteľ nie je v triede prítomný nastáva chaos, krik a pod.

        Poruchy štítnej žľazy (nedostatok hormónu štítnej žľazy), umožňujú vznik civilizačných chorôb v plnom rozsahu. Môžeme tu nájsť choroby ako osteopénia, osteoporóza, chronická únava, kardiovaskulárne ochorenia (infarkt myokardu, mozgová porážka, vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol atď.), ženské ochorenia (cysty na vaječníkoch, maternici, prsníkoch atď.), neinfekčný zápal prostaty u mužov a mnohé ďalšie.
Porucha štítnej žľazy je často za problémami s počatím, zdravým fyzickým a duševným vývojom plodu, ale aj problémy u matky v tehotenstve, pri pôrode a dojčení (vypadávanie vlasov, kazivosť zubov, rednutie kostí, únava, malátnosť, kolísanie tlaku, vznik psychických problémov).

        Poruchy štítnej žľazy nie sú problémom len dospelej populácie, ale objavujú sa aj u detí, častejšie u dievčat a môže to byť dedičný problém. Zradné trochu je, že tento problém neodhalíte tak jednoducho, ako chrípku alebo angínu.
Každá porucha štítnej žľazy spôsobuje celkové oslabenie organizmu.